Aktualności

Kajakarskie święto na Kopalnioku

Regaty kajakowe „Czechowice Cup”, mające na celu upamiętnienie 85-lecia historii kajakarstwa w gminie Czechowice-Dziedzice, w najbliższą sobotę 4 września odbędą się na akwenie „Kopalniok”. Wydarzenie to dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Początki kajakarstwa w Czechowicach-Dziedzicach sięgają lat 30. XX wieku. Pierwszy klub z sekcją kajakarstwa pod nazwą KS Górnik Czechowice został założony w 1937 r., po II wojnie światowej reaktywowano jego działalność we wrześniu 1945 r. W bogatej, wieloletniej historii kajakarstwa zawodnicy wywodzący się z Czechowic-Dziedzic zdobyli imponującą liczbę ponad 1000 medali mistrzostw Polski, przeszło 100 medali mistrzostw świata i Europy, a także 5 krążków olimpijskich.

Bardzo ważny dla czechowickiego kajakarstwa był rok 2017. Wpierw na wniosek gminy Czechowice-Dziedzice, ówczesne Ministerstwo Sportu i Turystyki zdecydowało o dofinansowaniu budowy zaplecza kajakowego dla klubu, następnie inwestycja ta została z powodzeniem zrealizowana. Dzięki znacząco poprawionej infrastrukturze klub MKS Czechowice-Dziedzice może dalej rozwijać pasję młodzieży oraz zapewniać zawodnikom większe możliwości treningowe czy też udziału w regatach.

Zawody „Czechowice Cup” awizowane na sobotę 4 września 2021 r. odbywać się będą na dystansie 200 metrów w różnych kategoriach wiekowych:


 SENIOR (kobiety i mężczyźni), 2002 i starsi
 JUNIOR (kobiety i mężczyźni), 2003-2004
 JUNIOR MŁODSZY (kobiety i mężczyźni), 2005-2006
 MŁODZIK (kobiety i mężczyźni), 2007-2008
 DZIECI (kobiety i mężczyźni), 2009-2011 i młodsi oraz początkujące
 DRUŻYNY 10 os.
 kategorie OPEN MIX

Podczas całej rywalizacji zachowane będą aktualnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody oraz puchary. Sporej rangi wydarzeniu dodaje fakt, że impreza dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Świętowanie 85. rocznicy powstania kajakarstwa w Czechowicach-Dziedzicach to główny, ale nie jedyny powód organizacji zawodów. Efekty przedsięwzięcia to m.in. popularyzacja kajakarstwa i sportów wodnych w Polsce, promocja walorów turystycznych regionu i miasta, propagowanie zdrowego trybu życia i zagwarantowanie atrakcyjnej rywalizacji z zachowaniem zasad współzawodnictwa w duchu fair play.